Kategoriler
Dosyalar

2022 Asgari Ücret Senaryo

2022 Asgari Ücret Senaryo dosyası, henüz açıklanmayan ama detayları netleşmeye başlayan maaş hesaplamasına dair simülasyon örnek içermektedir.

Öncelikli olarak belirtmek isterim ki, bu dosya tamamen “2022 asgari ücret” hesaplama mantığına dair bir senaryodur ve vergi dilimlerindeki kullanılan parametrik değerler tamamen öngörüdür. Yani sistemin nasıl çalışacağının kurgusudur. Bu yüzden dosyaya bağlı olarak hesaplama konularında bir sorumluluğumuz olmadığını açıkça beyan ederiz


2022 Asgari Ücret Hesaplama

Dosyamızda, 2022 yılının açıklanan net asgari ücret rakamına ve yine açıklanan gelir ve damga vergisinin asgari ücretten alınmayacağına dair olası bir senaryo çalışması yaptık.

Bu senaryoda, 4.253,40 TL olan Asgari Ücret’in 1 yıllık rakamına ay bazlı olarak gelir vergisi ve damga vergisi istisnası uyguladık. Yine aynı açıklamalardan ve gündemden gelen yorumlara göre, 1. Dilim vergi rakamını da 1 yıllık asgari ücret rakamına kadar yükseltip, bu rakamı da vergiden istisna ettik. Yani 0 oran uyguladık.

Ay bazlı olarak hazırladığımız bu sistem ile asgari ücretin netini yazarak kolayca brütünü bulabilirsiniz. Brütten nete kısmını hesaplamak isterseniz, yapmanız gereken tek şey, dosyanın E sütunundaki Brüt Maaş rakamını elle yazmanız olacaktır.

Dosyamızı sitemize üye olan herkes günlük indirme limiti kapsamında indirebilir.

Excel sorularınız için DESTEK FORUMUMUZU kullanabilirsiniz.

Detaylı olarak buradan incele