Bu yazımızda sizlere Excelde Araya Hızlı Satır Ekleme işleminin en kolay nasıl yapılacağını anlatacağız.

Excel'de Araya Hızlı Satır Ekleme

Üst resimde gördüğünüz çok basit bir veri tablosu var. Yazımızı bu tablomuz üzerinden kurguladık. Lakin, yazının sonunda öğreneceğiniz yöntem, çok daha büyük tabloların olduğu verilerde kullanmak için faydalı olacaktır.

Diyelim ki, üstte bulunan verilerinizin aralarına birer, ikişer vs satır ekleme ihtiyacınız hasıl oldu. Bunu en hızlı bir şekilde nasıl yaparsınız?

Öncelikle, üst resme göre düşünecek olursak, D2 hücresine 1 yazıp, D7 hücresine göre +1 şeklinde sıralama yapıyoruz.

Sıra numarası verme

Peki bu işlem yeterli mi? Tabi ki hayır, sadece bu şekilde vereceğimiz sıra numaraları bir işe yaramayacaktır. Aynı işlemi, araya kaç satır ekleyeceksek, o kadar çoğaltıyoruz. Ben aralara ikişer satır eklemek istediğim için, 1-6 arasındaki verileri kopyalayıp, D8 - D19 aralığına yapıştırıyorum.

Excelde Araya Hızlı Satır Ekleme

Bu aşamadan sonra artık geriye son işlem olan "Sıralama" işlemi kaldı. Bunun için çok hızlı ve en kolay Sıralama şeklini sizlere yazacağım.

Üst resimdeki tablomun D2 hücresine tıklıyorum ve Shift + Space tuşlarına birlikte basıyorum. Bu işlem neticesinde tüm satırın seçildiğini göreceksiniz. İkinci aşamada, Ctrl + Shift + Aşağı Ok tuşlarına birlikte basarak, seçtiğim satır aralığını 20. satıra gelecek kadar genişletiyorum.

Excelde Araya Hızlı Satır Ekleme

Göreceğiniz üzere artık sıralama yapmam için ilgili alanı seçmiş bulunmaktayım. Artık işleme noktayı koyma zamanı...

Üstte Şerit menünün Veri sekmesinde bulunan Sıralama ve Filtre Uygula tabındaki AZ simgesine tıklıyorum.

Sırala Simgesi

ZA simgesine de tıklamanız olumsuz bir durum oluşturmaz.

Sonuç:

Excel'de Araya Hızlı Satır Ekleme

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde bu işlemin üstesinden gelmiş olduk. Eğer Excelde Araya Hızlı Satır Ekleme ihtiyacınız varsa, verilerinizin sayısı ne olursa olsun bu yöntemi kullanarak kolayca sonuca ulaşabilirsiniz.

Yararlı olması temennisiyle.

ÖRNEK EXCEL DOSYASINI İNDİR