Veri Doğrulama - Açılır Liste


Dosya Boyutu İnceleme İndirilme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
92 KB 241 12 2 1 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
31. Aralık.2019 tarihinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yayınlanan İl - İlçe bazlı ve Erkek - Kadın Nüfus sayım Tablosundan hareketle, Formüllerle ve Makroyla olmak üzere herhangi bir ile ait satırda, İlçe Kolonunda herhangi bir hücre seçildiğine, İlgili satırdaki ile ait ilçeler Alfabetik Sıralı olarak Açılır Listede yer alır ve Açılır listeden seçim yapılabilir.

T Sayfasında, TUIK tarafından 31.12.2019 tarihinde yayınlanan ve Toplam Nüfus olarak Büyükten Küçüğe doğru sıralı İlçe Nüfus Sayım Tablosu mevcuttur. İlçe nüfus sıralaması olduğundan, il ve ilçe adları sıralamasız ve karışık bir durumdadır.

T satyfası aynı zamanda, Hesaplama sayfası olarak kullanılmaktadır. Gerek Formüllerle ve gerekse Makro ile Açılır Liste için seçilen il ismi bu sayfada ilgili hücreye Makro ile yazdırılır. Gerek formüllerle ve gerekse makro ile de bu ile ait ilçeler listelenir ve alfabetik olarak sıralanır.

Veri Doğrulama - Açılır Liste

F Sayfası, Formüllerle Açılır Listenin uygulanması sayfasıdır.
İlçe kolonunda, seçilen bir hücrenin bulunduğu satırdaki Şehir ismi, Makro ile T Sayfasındaki ScmF ad tanımlaması ile tanımlanan G2 hücresine yazdırılır.
G kolonundaki DİZİ formüller vasıtasıyla, bu şehire ait ilçeler listelenir. İlçe Listesi kolonunun hemen yanındaki kolon Yardımcı Kolon olup, ilçelerin
alfabetik sıralanması için katsayıların hesaplanması için kullanılır. I kolonunda ise, ilçelerin alfabetik sıralı listesi oluşturulur. Şehirlere göre, ilçe adetleri farklılık
seyrettiğinden, alfabetik ilçe listesi ListeF ad tanımlaması kullanılarak Dinamik Alan olarak tanımlanmış ve ListeF ad tanımlaması da Açılır Listede Referans başvurusu
olarak kullanılmıştır.

Veri Doğrulama - Açılır Liste

M Sayfası, Makro ile Açılır Listenin uygulanması sayfasıdır.
İlçe kolonunda, seçilen bir hücrenin bulunduğu satırdaki Şehir ismi, Makro ile T Sayfasındaki ScmM ad tanımlaması ile tanımlanan K2 hücresine yazdırılır.
Makro ile, bu şehire ait ilçeler alfabetik sıralı olarak listelenir.
Alfabetik ilçe listesi ListeM ad tanımlaması kullanılarak Dinamik Alan olarak tanımlanmış ve ListeM ad tanımlaması da Açılır Listede Referans başvurusu
olarak kullanılmıştır.

Veri Doğrulama - Açılır Liste

Paylaşımınız için teşekkürler hocam.
Açıklamalarınızdaki detaylar mükemmel.


Çok teşekkür ediyorum#BAŞV!(#REF!) Hatası

Formül ile geçersiz bir hücreye başvuru yapmaya çalıştığınızda karşılaşırsınız. Ya da formüllerin başvurduğu bir hücreyi, satırı, sütunu sildiğinizde diğer formüllü hücrede bu hata görüntülenir.

Bu hatayla karşılaştığınızda, tekrardan veri alınacak hücre ya da aralığa tekrar başvuru yapmanız gerekecektir. Daha detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Ana Hat Verileri admin 17 Mayıs 2018 makale
Kapalı Dosyadan Hızlı Kopyalama Feyzullah 11 Nisan 2019 dosya
Toplama Sayma İşlemleri 52779 01 Eylül 2019 dosya
Access admin 21 Ocak 2020 dosya
Göz Yanılması Optical Illusion 04 52779 11 Mayıs 2020 dosya