in

Tarih Bazlı Satış Tablosu Oluşturma

Tarih Bazlı Satış Tablosu Oluşturma dosyasında, iki tarih arasındaki işgünlerinin aylık sayıları ve toplam satış tutarlarının listelenmesi öğretilmektedir.

Tarih Bazlı Satış Tablosu Oluşturma

Dosyada, üst resmin sol tarafında arka planı sarı renkli olan bir tablo bulunmaktadır. Tabloda, satıcıların tarih aralıklarında yaptığı satış tutarları yazılıdır. Öncelikle istenilen, tekrar eden satıcıların isimlerinin bir kez yazılması şeklindedir. Hemen akabinde ise, satış toplamlarının yanlarına yazılmasıdır. Bu iki talep oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Lakin, zor olan iki tarih arasındaki iş günlerinin aylara dağıtılması ve toplamlarının yazdırılması şeklindedir.

İstenilen tablonun hazırlanması, iki ayrı yöntemle gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntemde de, Excel 365 fonksiyonları kullanılmaktadır. İlk yöntemde, SATIRSAY, SIRALI, İNDİS, HAFTANINGÜNÜ, REDUCE, METNEÇEVİR, TARİH, SIRALA, BENZERSİZ, LET, MAP, BAĞ_DEĞ_SAY, FİLTRE, AL, AY, EĞER, DÜŞEYYIĞ, YATAYYIĞ, BYCOL, BIRAK, LAMBDA ve TOPLA fonksiyonları bulunmaktadır.

İkinci yöntemde, SIRALA, AL, METNEÇEVİR, BENZERSİZ, FİLTRE, REDUCE, SATIRSAY, LET, SIRALI, İNDİS, MOD, AY, MAP, S, EĞER, DÜŞEYYIĞ, YATAYYIĞ, BYCOL, BIRAK, LAMBDA ve TOPLA fonksiyonları bulunmaktadır.

Her iki yöntemde de, başlıklar dahil olmak üzere tüm sonuçlar sadece bir hücrede yazdırılmaktadır. Yani formül tek hücrededir ve aşağı doğru yayılma davranışı gerçekleştirmektedir. Böylece, tabloya eklenen yeni satıcı hareketleri olması durumunda, dinamik olarak liste aşağı doğru çoğalmaktadır. Ayrıca, en üstteki başlık ve en alttaki toplam satırları da, Koşullu Biçimlendirme özelliği ile renklendirilmektedir.

Tarih Bazlı Satış Tablosu Sonuç

Dosyadaki iki ayrı yöntemle oluşturulan formüller, hem işlevsel hem de öğretici niteliktedir. Lakin, oldukça ileri düzey kullanım örnekleridir. Eğer, benzer şekilde ihtiyaçlarınız varsa ya da formüllere meraklıysanız, dosyamızı mutlaka incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Dosyayı indirecek olanların faydalanması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/tarih-bazli-satis-tablosu-olusturma.12436/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]