in

Belirli Sütundaki Değerleri Bulma

Belirli Sütundaki Değerleri Bulma içeriğinde, sadece istenilen sütuna ait değerlerin bulunmasının nasıl yapılacağı öğretilmektedir.

Belirli Sütundaki Değerleri Bulma

Dosyada, üstte bulunan tarih ve renkler tablosundaki sadece bazı değerlerin bulunması ele alınmaktadır. Görüleceği üzere, tarih değerlerinin karşısında beş ayrı renk tablosuna ait değerler bulunmaktadır. İhtiyaç, seçilen tarih ve renklere ait değerlerin bulunması şeklindedir. Lakin, hem tarih değerleri hem de renkler sıralı olarak dizilmemiştir. Dolayısıyla, arama için işler biraz karmaşık hale gelmektedir.

Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde, sorunun üstesinden nasıl gelineceğini merak edilecektir. Burada, istenen bulma işlemini İNDİS ve ÇAPRAZEŞLEŞTİR işlevleri gerçekleştirmektedir. İNDİS, genellikle KAÇINCI ile birlikte kullanılmaktadır. ÇAPRAZEŞLEŞTİR ise, KAÇINCI’nın daha modern ve gelişmiş halidir. Excel 365 ile yayına sunulan bu işlev, KAÇINCI’ya oranla daha fazla bulma seçeneklerine sahiptir. Dosyadaki formülde, İNDİS’in satır ve sütun sayılarını bulan bir dizi oluşturmaktadır. Lakin, sonuca ulaşmak için ÇAPRAZEŞLEŞTİR yerine KAÇINCI’da tercih edilebilir. Yani, yine aynı değerler sorunsuzca listelenecektir.

Belirli Sütundaki Değerleri Bulma Sonuç

Dosya, basit bir arama işlevine sahiptir ve başlangıç düzey kullanıcılara fayda sağlayacak niteliktedir. Sadece, kriter verileri sıralı olarak değil karışık olarak yazılmıştır. Nedeni, karmaşık aramalara ihtiyaç duyulduğunda, kullanıcıların işin üstesinden nasıl geleceğini öğretmekten ibarettir. Görüldüğü üzere, böyle bir durum ile karşılaşılsa bile işlevler istenen sonuca kolayca ulaşılmasını sağlamaktadırlar.

İndirecek olan kullanıcıların faydalanması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/belirli-sutundaki-degerleri-bulma.12438/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]