in

Kritere Göre Tarih Aralıklarını Listeleme

Kritere Göre Tarih Aralıklarını Listeleme dosyasında, yazılan bir tarihin denk geldiği iki tarih aralığının listelenmesi öğretilmektedir.

Kritere Göre Tarih Aralıklarını Listeleme

Excel’de tarih işlemlerine oldukça ihtiyaç duyulmakta ve çok fazla ilgi görmektedirler. Bu içeriğimizde de, yazılan bir tarihin iki ayrı tarih aralığında yer alıp almadığı kontrol edilmektedir. Eğer, aralıklardan birine denk geliyorsa, banlangıç ve bitiş tarihlerinin listelenmesi istenmektedir. Anlaşılacağı üzere, dosyamız bir ihtiyaç kapsamında hazırlanmıştır.

Dosyada istenilen sonuca, hem makro hem de formüller ile ulaşılmaktadır. Makro için kullanılan, ADO yöntemidir. Var olan dosyaya bağlantı atılmış, SQL kodları ile iki ayrı kriter kontrol ettirilmiştir. Böylece, bulunan sonuçlar sayfaya listelenmektedir. Eğer, ADO merakınız varsa dosya başlangıç düzeyinde güzel bir örnek niteliğindedir.

İkinci olarak, formüller ile listeleme işlemi yapılmaktadır. Formül yönteminde, hem geleneksel hemde dinamik yöntemler kullanılmıştır. Geleneksel Excel yönteminde, İNDİS, KÜÇÜK, SATIR, DOLAYLI, TOPLA.ÇARPIM, EĞER ve SÜTUN işlevleri kullanılmıştır. Dinamik Excel’de ise, geleneksel yöntemin 7 ayrı fonksiyon ile yaptığı işlevi sadece FİLTRE işlevi yerine getirmektedir.

Kritere Göre Tarih Aralıklarını Listeleme Sonuç

Görüleceği üzere, istenilen sonuca 3 ayrı yöntemle ulaşılmıştır. Özellikle, Excel 365 kullananların bu tür ihtiyaçlarda işlerinin nasıl kolay olduğu görülmektedir.

Bu tür bir sorgulama ihtiyacı olanlara, dosyamızın faydalı olmasını temenni ederiz.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/kritere-gore-tarih-araliklarini-listeleme.12439/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]