in

DÜŞEYARA ile Sondaki Değeri Arama

DÜŞEYARA ile Sondaki Değeri Arama, aynı değere ait sonuçlardan en sonda olanın nasıl bulunacağını öğreten bir dosya içermektedir.

DÜŞEYARA ile Sondaki Değeri Arama

İngilizce adıyla VLOOKUP olarak bilinen DÜŞEYARA, oldukça popüler bir fonksiyondur. Lakin, popüler olduğu kadar yüksek işlevi bulunmamaktadır. Yani, DÜŞEYARA ile hareket alanı oldukça dardır. Bu konuda hazırladığımız DÜŞEYARA Hakkında Bilinmesi Gerekenler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu fonksiyon ile neler yapılabileceğine dair tüm detaylar makalemizde yer almaktadır. Ayrıca, DÜŞEYARA Varsayılanlarına Dikkat Etme isimli makalemizde de, DÜŞEYARA kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği yer almaktadır. Bu kadar DÜŞEYARA tanımından sonra, artık dosyamızdaki detayları ele alalım.

Dosyada, üst resimde görüleceği üzere, oldukça basit ve 2 sütunda oluşan tablo bulunmaktadır. Tabloya dikkat edilirse, her şehre ait veriler birden fazla yazılmıştır. Ancak, rakamlar farklılık göstermektedir. Buradaki öğreti ise, seçilen şehre ait en sondaki bilet fiyatının bulunmasını sağlamaktır. Bunun için DÜŞEYARA ile de dahil olmak üzere toplam 18 ayrı formül kullanılmıştır. Bu formüllerde kullanılan işlevler, SÜTUNA, DOLAYLI, ÇAPRAZARA, BENZERSİZ, SIRALA, AL, KAYDIR, DÜŞEYARA, SATIRSEÇ, SIRALI, LET, FİLTRE, SATIRSAY, ÇAPRAZEŞLEŞTİR, KAÇINCI, ÇOKEĞERMAK, İNDİS, MAK, EĞER, SATIR şeklindedir.

Dosyaya konu olan DÜŞEYARA kullanılan formüllerde, bu işlev farklı fonksiyonlarla desteklenmektedir. Yoksa, DÜŞEYARA’nın ne yazık ki yerleşik uygulamasında sondan başa doğru arama yeteneği bulunmamaktadır. Her biri ayrı ayrı muhteşem öğretici nitelikte olan formüllerin mutlaka incelenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle DÜŞEYARA ile hazırlanan 3 ayrı yöntemde kullanılan adımların incelenmesini şiddetle tavsiye etmekteyiz. Özellikle, dosyanın F14 hücresinde kullanılan yöntem çok farklı ihtiyaçlara cevap verecek niteliktedir.

DÜŞEYARA ile Sondaki Değeri Arama dosyamızdan faydalanılmasını temenni ederiz.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/duseyara-ile-sondaki-degeri-arama.12443/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]