in

Kira Bütçesiyle Eşleşen Şehri Bulma

Kira Bütçesiyle Eşleşen Şehri Bulma isimli dosyada, belirlenen kira bedeline uygun en yakın il adının bulunması öğretilmektedir.

Kira Bütçesiyle Eşleşen Şehri Bulma

Ülkemizdeki il bazlı kira fiyatlarının olduğu bir tablo bulunmaktadır. Elimizde de, kiralık tutmak için belirlenen bütçemiz vardır. Bu rakama göre, tablodan en uygun il adının bulunmasını nasıl sağlarım?

Sitemizin iletişim kanallarından her gün farklı sorular almaktayız. Bu sorular için genellikle Excel Forumumuzu referans göstermekteyiz. Lakin, bazı soruların çok fazla ihtiyaca yönelik olması durumunda, örnek dosya olarak eklemekteyiz. Dosyamızda, üstte görülen soru kapsamında hazırlanmış bir örnek içermektedir.

Üst resimde görüleceği üzere, bazı illere ait kira rakamlarının simüle edildiği bir dosya bulunmaktadır. Yan tarafta ise, kira için hedeflenen rakam yazılıdır. Yazılı rakama uygun şehrin hangisi olduğu için, Excel Formüllerinden yararlanılmaktadır. Sonuca ulaşmak için, iki ayrı formül hazırlanmıştır.

Formüllerden ilki, ağırlık verdiğimiz Excel 365 fonksiyonlarından ÇAPRAZARA ve MUTLAK ile hazırlanmıştır. ÇAPRAZARA, şu an için Excel 365 ve Excel 2021 versiyonlarında desteklenmektedir.

İkinci formül ise, Geleneksel Excel işlevleri ile hazırlanmıştır. Bu işlevler ise, İNDİS, KAÇINCI, MİN ve MUTLAK şeklindedir.

Kira Bütçesiyle Eşleşen Şehri Sonuç

Dosyada kullanılan formüller, işlevinin yanı sıra Excel’de en yakın eşleşme bulmaya ilişkin örnek niteliğindedir. Bu nedenle, olası bir yaklaşık eşleşmeli sonuç bulma ihtiyacı olanlara da fayda sağlayacaktır.

Dosyamızı indirenlerin faydalanması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/kira-butcesiyle-eslesen-sehri-bulma.12444/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]