in

Karışık Verileri Düzenli Hale Getirme

Karışık Verileri Düzenli Hale Getirme dosyasında, farklı sıralarda yazılan değerlerin istenilen şekilde yazdırılmasını sağlayan bir örnek yer almaktadır.

Karışık Verileri Düzenli Hale Getirme

Excel’de, özellikle farklı programlardan aktarılan verilerin düzgün bir biçimde listelenmesi sorunları yaşanmaktadır. Böyle durumlarda, kullanıcılar çoğu zaman düzenleme işlemlerini manuel gerçekleştirmektedirler. Lakin, bu işlem süre ve iş yükü açısından oldukça uzun ve can sıkıcıdır. Benzer durumla karşılaşan bir kullanıcımız tarafından istenen çözüme dair hazırlanan örnek dosyayı paylaşmak istedik. Dosya, benzer şekilde yaşanan sorunların üstesinden gelmek için referans niteliğinde olacaktır. Keza, resimde görüleceği üzere veriler iki sütuna aktarılmıştır. Lakin başlık ve açıklamalarının bir düzeni bulunmamaktadır. Bunun üstesinden gelmek için hazırlanan çözüme dair detaylar şu şekildedir.

Öncelikle, çözüme yönelik iki ayrı yöntem bulunmaktadır. Her iki yöntemde de, Excel 365 fonksiyonları kullanılmıştır. İlk yöntemde kullanılanlar, LET, DEVRİK_DÖNÜŞÜM, BENZERSİZ, SIRALI, SATIRSAY, SÜTUNA, REDUCE, DÜŞEYARA, AL, BIRAK, YATAYYIĞ, MAP, TOPLA, EĞERHATA, FİLTRE, SCAN, LAMBDA, EHATA, DÜŞEYYIĞ, SIRALA, EĞER, İNDİS şeklindedir. İkinci yöntemde ise, LET, SATIRA, BIRAK, BENZERSİZ, SATIR, FİLTRE, DÜŞEYYIĞ, SIRALA, YATAYYIĞ, KOD, ÇAPRAZARA, ARA işlevleri kullanılmıştır.

İlk yöntem, tamamen dinamik yapıdadır. Yani, iki sütuna herhangi başlık ve açıklama eklenmesi halinde, sağa ya da aşağı doğru yayılacaktır. İkinci yöntem ise, birinci yönteme göre biraz daha manuel niteliktedir. Yani, verilerde bir değişim olması halinde, elle müdahale edilmesi gerekmektedir. Ancak, her iki formülde oldukça faydalı ve işlevseldir. Sonuçta, bu tür karmaşık yapıdaki verileri düzene sokmak kolay bir işlem değildir.

Her iki yöntemde de temel adımlar, verilerin öncelikle kendi içinde bir nizama sokulması şeklinde özetlenebilir. Sonraki aşamada, bu nizama sokulan verilerden ilk sütundakiler başlık olarak yazılmıştır. Bu işlemin tamamlanmasından sonra, yine dinamik işlevler ilgili açıklamaların altına listelenmesini sağlamaktadır. Özellikle birinci yöntemin mutlaka incelenmesini ve anlaşılmasını tavsiye ederiz.

Karışık Verileri Düzenli Hale Getirme Sonuç

Bu tür durumlarla karşılaşan Excel kullanıcıları, aşağıdaki linkten erişebileceği dosyayı mutlaka indirmelidir. Buradaki tek olumsuz nokta, dosyanın sadece Excel 365 versiyonuna sahip kullanıcılarda çalışabilmesidir.

İndirenlere, fayda sağlaması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/karisik-verileri-duzenli-hale-getirme.12429/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]