in

Seçenekleri İçermiyorsa İşaret Koyma

Seçenekleri İçermiyorsa İşaret Koyma, bir listede yazılı olan değerlerin kontrol edilmesini ve ona göre işlem yapılmasını öğretmektedir.

Seçenekleri İçermiyorsa İşaret Koyma

Excel’de birden fazla kriter içeren ya da içermeyen değerlerin kontrol edilmesine oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlar için kullanılması gereken, EĞER ve YADA fonksiyonlarıdır. Çünkü, ilk etapta bir şart, ikinci etapta ise kriterin seçeneğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu içeriğimizde de, bir tabloda yazılı olan renklerden “şu ya da bu” içermiyorsa kontrolünün nasıl yapıldığı ele alınmaktadır.

Üst resimde görüleceği üzere, basit bir tablo bulunmaktadır. Tabloda, mavi arka plan renkli alanlarda renk ve fiyat değerleri yazılıdır. İstenen, renklerin olduğu satırlarda istenen iki renkten birini içerip içermediğinin kontrol edilmesidir. Bu renkler, Sarı ve Lacivert olarak belirlenmiştir. Yani, renklerin olduğu satırlarda Sarı ya da Lacivert renklerden birini içermiyorsa, işaret konulması ele alınmıştır. Eğer, iki renkten birisini içermiyorsa, yan sütuna “x” işareti konulmaktadır. Formüldeki temel yapı EĞER işlevi üzerine kuruludur. Lakin, işlemin gerçekleşmesini sağlayan ise YADA işlevidir.

Seçenekleri İçermiyorsa İşaret Koyma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için örnek dosyamızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. Faydalanılması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/secenekleri-icermiyorsa-isaret-koyma.12453/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]