in

Tekrar Eden Değerleri Engelleme

Tekrar Eden Değerleri Engelleme, bir veri aralığında birden fazla yazılması durumunda hata mesajı çıkmasını sağlayan bir dosya içermektedir.

Tekrar Eden Değerleri Engelleme

Excel’de önemli konulardan bir tanesi de, veri girişi yaparken tekrarlanması istenmeyen değerlerin yazılmasını engellemektir. Özellikle veritabanı olarak kullanılan bazı dosyalarda, bu işlem oldukça önem arz etmektedir. Peki, daha önce yazılan bir değerin tekrar yazılmasını engellemek mümkün müdür? Eğer, söz konusu Excel ise, “Hayır” demeden önce bir durmak ve düşünmek faydalı olacaktır. Anlaşılacağı üzere, cevap “Evet” olacaktır. Peki, bu engelleme için ne yapmak gerekmektedir? Dosyamız tam olarak bu işlemin yapılmasını öğretmek amacıyla hazırlanmıştır. Şimdi, bu işlemin adımları üzerinde duralım.

Üst resimde göreceğiniz üzere, B sütununda B3 hücresinden itibaren temsilci isimleri yazılıdır. Arka planda ise, çift veri girişini engelleyecek bir özellik vardır. Eğer, resimde gördüğünüz gibi daha önce yazılan bir isim tekrar yazılırsa, Excel buna izin vermeyecektir. Bu özelliğin ne olduğunu bilenler hemen anlamışlardır. Biz, bilmeyenler için anlatamaya devam edelim. Özelliğin adı, Veri Doğrulama‘dır. Veri Doğrulama, içerdiği alt özellikler ile hücrelerde istenilen kısıtlamayı sağlayan muhteşem kurgulanmış bir özelliktir. Bu özelliğe, Şerit Menü -> Veri sekmesindeki Veri Araçları grubundan ulaşılmaktadır. Gelecek ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

Veri Doğrulama

Yapılması gereken, üst resimde görünen “İzin Verilen” açılan listesine tıklamak olacaktır. Açılan listeden, Özel seçilmeli ve EĞERSAY işlevi ile isimler sayılmalıdır. Böylece, istenilen işlem için aşamalar tamamlanmaktadır.

Tekrar Eden Değerleri Engelleme Sonuç

Görüleceği üzere, Veri Doğrulama özelliğini kullanarak bir değerin birden fazla yazılmasının önüne geçilmektedir. Benzer şekilde ihtiyacı olanlar, bu işlemin üstesinden gelmek için yol gösterici dosyamızı indirebilirler. Tek yapmanız gereken, dosyayı indirdikten sonra, Veri Doğrulama özelliğine eklenen formülü incelemek olacaktır.

Faydalanmanız temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/tekrar-eden-degerleri-engelleme.12425/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]