in

Dizi Yöntemi ile Yazdıkça Filtreleme Yapma

Dizi Yöntemi ile Yazdıkça Filtreleme Yapma içeriğinde, makrolar ile sayfadan veri almak ve verilerin filtrelenmesi öğretilmektedir.

Dizi Yöntemi ile Yazdıkça Filtreleme Yapma

Excel’de, UserForm ile çalışırken en çok kullanılanlardan bazıları TextBox, ListBox nesneleridir. Özellikle verilerin derli toplu olarak bir nesnede listelenmesine ihtiyaç duyuluyorsa, ListBox bu noktada devreye girmektedir. Hemen akabinde de, verilerin ListBox’ta listelenmesi ve hemen sonra kolay bulunması ihtiyacı oluşmaktadır. Dosyamızda, tam da bu ihtiyaçlara yönelik olarak hazırlanmıştır. Şimdi dosyanın yapılışına dair detayları ele alalım.

İlk olarak, bir UserForm üzerine 3 Label, 3 TextBox ve 1 ListBox nesneleri eklenmiş ve gerekli tasarım yapılmıştır. Öncelikle, üst resimde göreceğiniz bu tasarımdaki forma, Excel sayfasından verilerin alınması gerekmektedir. Bunun için bir Module sabit kod yazılmıştır. Bu kod, UserForm_Initialize olayınada Call ile çağırılarak, verilerin tümünün ListBox nesnesinde listelenmesini sağlamaktadır. Böylece, aşağıdaki gibi görüntü oluşmaktadır.

İkinci aşamada, filtreleme ihtiyacı oluşmaktadır. Burada da, her 3 TextBox nesnesinin Change olaylarına yine yazılan Module Call edilmiştir. Böylece, nesneye kelime yazıldıkça sayfadaki verilerin olduğu sütunlarda eşleşen veriler ListBox nesnesinde filtrelenmektedir. Yani, istenilen sonucun elde edilmesi sağlanmaktadır.

Dizi Yöntemi ile Yazdıkça Filtreleme Yapma Sonuç

Eğer, bu şekilde bir form ve filtreleme ihtiyacınız varsa, oldukça sade ve basit bir şekilde hazırlanan kodları aşağıdaki linkten indirerek, kendi çalışmalarınıza uyarlayabilirsiniz.

İhtiyacı olan kıymetli kullanıcıların faydalanması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/dizi-yontemi-ile-yazdikca-filtreleme-yapma.12447/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]