in

Mükerrer Tarih Kontrolü Yapma

Mükerrer Tarih Kontrolü Yapma, yazılan tarihlerin daha önce yazılıp yazılmadığının kontrol edilmesini sağlayan kodlar içermektedir.

Mükerrer Tarih Kontrolü Yapma

Excel’de mükerrer kayıtları kontrol etme oldukça önemli hususların başında gelmektedir. Bu mükerrer kontrole, farklı alanlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Bizde bu içeriğimizde, yazılan iki tarih arasındaki değerlerin daha önce yazılıp yazılmadığının kontrol edilmesini ele aldık.

Yapılan kontrol, başlangıç ve bitiş tarihlerini içeren iki tarihe ait mükerrer girişlerin engellenmesine yöneliktir. En çok, izin takip sistemlerini Excel ile yapanlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Dosyadaki kodlar, sayfanın Worksheet_Change olayına yazılmıştır. Yani, belirtilen iki sütunda tarih yazılmışsa devreye girmektedir. Hemen akabinde ise, yeni yazılan iki tarihin daha önce yazılıp yazılmadığı kontrol edilmektedir.

Dosyada, iki tarihe ilave olarak kontrolün ikinci aşamasında çalışan bazlı olması sağlanmaktadır. Yani, tarihler sadece çalışanlara göre kontrol edilmektedir. Eğer farklı bir çalışana ait iki tarih girilirse, sorunsuz bir şekilde yazılması sağlanmaktadır.

Mükerrer Tarih Kontrolü Yapma Sonuç

Dosyamız, iş hayatının hemen her aşamasında kullanılacak nitelikte faydalı bir örnektir. Bu tür ihtiyacı olan ya da makro kodlarına meraklı kullanıcılarımıza fayda sağlaması temennisiyle.

[button color=”black” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/mukerrer-tarih-kontrolu-yapma.12449/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]