in

Resmi Tatilleri Renklendirme

Resmi Tatilleri Renklendirme, bir hücrede yazılan tarihin herhangi bir genel ya da dini tatile gelmesi halinde otomatik olarak renginin değiştirilmesini öğretmektedir.

Resmi Tatilleri Renklendirme

Hafta sonlarını renklendirme isimli içeriğimizde, bir tarihin Cumartesi ya da Pazar gününe denk gelmesi durumunda nasıl otomatik renklendirildiğini öğretmiştik. Bu işlemin akabinde ise, hemen ihtiyaç duyulan husus, resmi tatillerin renklendirilmesi olacaktır. Resmi tatil olarak geçen tarihler, genel tatil ve dini tatil günleridir. Bu günlerin neler olduğunu öğrenmek için, buradaki dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Lakin, resmi tatillerin renklendirilmesi hafta tatillerin renklendirilmesi kadar kolay değildir. Nedeni, bu renklendirmenin yapılabilmesi için bir tatil tablosuna ihtiyaç duyulmasından geçmektedir. Yani, bir tatil tablosu tanımlamadan, resmi tatillerin renklendirilmesi mümkün olmayacaktır. Peki, bu ihtiyaç için her seferinde her yıla ait tarihlerin yazılması mı gerekmektedir? Normal şartlarda bu sorunun cevabı “EVET” olacaktır. Ancak, söz konusu Excel Depo ise, bu işleminde otomatik olarak yapılmasına şaşırmamak gerekir.

Resmi ve Dini bayramlar tablosu

Üst resimde görüleceği üzere, tatil tablosu aktivite tarihlerine göre iki ayrı yılı kapsayacak şekilde listelenmektedir. Eğer, bu tarihler daha fazla yılı kapsarsa, tatil tablosu da otomatik olarak genişlemektedir. Yani, birbiri ile ilişkili bir durum söz konusudur. Bu tablo, özel Excel 365 formülleri ile bir hücrede yazılı olan minimum ve maksimum tarih aralığına göre otomatik olarak tatil tablosu oluşturulmaktadır. Lakin, bu özel formülün olduğu sayfa tarafımızca gizlenmiştir. Dileyenler özel talep ile açtırılmasını sağlayabilirler.

Bu tanımlamaların ışığında, Excel’in Koşullu Biçimlendirme özelliğinden faydalanılarak yazılan bir tarih resmi tatilse, otomatik olarak renklenmektedir. Bu işlem için ise yapılan işlem, önce Koşullu Biçimlendirme özelliğini açıp, Yeni Kural demek. Daha sonra, ekrana gelen pencereden “Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan” seçeneğini seçmek şeklindedir. Formül kısmında ise, Excel’in EĞERSAY işlevinden faydalanılmaktadır. Lakin, bu işlevin bir tatil tablosu olmadan istenilen renklendirmeyi yapması mümkün değildir.

Resmi Tatilleri Renklendirme Sonuç

Eğer, Excel’de yazılan tarihlerin bir resmi ya da dini tatil günü olduğunu anlamak istiyorsanız, mutlaka dosyamızı indirmenizi tavsiye ederiz. Otomatik tatil tanımlama seçeneğine sahip bu özel dosya, her yerde kolayca kullanılabilmektedir.

İhtiyacı olanların faydalanması temennisiyle.

[button color=”primary” size=”medium” link=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/resmi-tatilleri-renklendirme.12450/” icon=”fa-download” target=”true” nofollow=”false” sponsored=”true”]Excel İndir[/button]